Holka, co tvořivou duši má.
PC070816.JPG

BLOG

blok.png

Rok bez masa - Jak a proč ?

Sedím si na zahrádce vegetariánský restaurace a zatímco se snažím rozkousat kus sójovýho masa, který je zatraceně tuhý a myslím, že mi za chvíli vytáhne i tu plombu, kterou nemám, napadlo mě, že jsem vám vlastně vůbec neoznámila tu radostnou zprávu a to, že už jsem přes rok neměla v puse maso.

Zvíře.

Zdechlinu.

Kus mrtvýho těla cizího živočicha.

Tak.

Teď přepodkládám, že se zástupci masožravců lehce urazili nebo možná i článek zavřeli, ale nebojte, nejsem rozhodně žádnej extrémista a nebudu vám tady mlátit obalem od tofu do hlavy to, co byste měli a neměli jíst.

Respektuju každýho volbu. Ať si jí půl kilometru do výšky tlustej steak nebo se žíví jen pránou.

Je to každýho věc.

Cesta.

IMG_1834.JPG

 

Já jsem vyrůstala jako naprostej všežravec.

Maso jsem milovala.

Nejvíc suchý salámy.

(Taky jsme si na chleba lila litry magi – polévkovýho koření, ale o tom možná jindy  - a nebo radši ne)

Když byste přede mě položili sladkej dort a kus klobásy z Václáváku, vždycky sáhnu po vomaštěným kusu připomínající, však víte co.

Jenže cestou nacestou životem a tak nějak zajímaním se o samu sebe, planetu, ostatní bytosti, moje zdraví a tak kolem a dokola toho vesmíru celýho, začalo mě být přirozeně nepříjemný, že mám na talíři fakt jako mrtvý tělo někoho, kdo umřít vůbec nechtěl, ale musel, protože jsme si my lidi řekli, že jsme tady ty nejmocnější a jenom protože zvířata neumí mluvit a pořádně se ani bránit, začneme je teda jíst.

Vždycky jsem si představovala, jak by to asi vypadalo, kdyby přišla nějaká rasa, která by byla chytřejší než jsme my, měla větší sílu a rozhodla se, že začne žrát nás.

Postaví obrovský výkrmny, kam nás dají třistapadesátosumapůl člověka na jeden metr čtverečný. Budou nás překrmovat, to abychom jako rychlejc nabrali.

Otevřou si krámy a místo řeznictví to bude člověctví, kde budou prsní řízky, vnitřnosti na držkovou, jitrnice, uzený na šunkafleky, celý stehna budou viset ve výlohách a na autech, který budou maso převážet bude fotka lidskýho těla, pokreslená a popsaná tak, aby se jako vědělo z jaký části těla je jaký maso.

Nějak se mi prostě tohle celý nelíbí a čistě poslouchám svůj vlastní pocit a potřeby těla.

 

( spíš duše)

IMG_4472.JPG

 

Myšlenka na to, že maso jíst přestanu mi přicházela tak přibližně 3 roky. Jednou to bylo na pár týdnů silnější a pak to zase vyšumělo. Když už tohle vlnobití trvalo delší dobu, začala jsem se o do tý doby sprostý slovo vegetarián nebo vegan zajímat víc.

Já jsem se tomu vlastně svým způsobem bránila, protože jsem věděla, že tenhle život je komplikovanější. Že to bude náročnější. Naučit se pracovat s novýma surovinama,neustále všem vysvětlovat proč to jako dělám, když bez masa do týdne umřu a další poznámky typu :

Kytky mají taky duši. Kde jako nahradím bílkoviny. Vždyť je to přirozený - to je potravinový řetězec. Zvířata se taky navzájem žerou a tak podobně.

Věděla jsem, že budu muset hledat restaurace ,kde bude víc jídel bez masa než jenom topinka s česnekem a tak nějak si odebrat velkej kus ze svýho komfortu pro tohle nový přesvědčení.

Taky jsme se bála, že to je další můj výmysl. Nějaká škatulka, kam se zavřu, vyhlásím to do světa (na rodinných oslavách nebo obědech/snídaních/večeřích s kamarádama to utajit totiž úplně nejde ) a po 3 měsících mě to přejde a já budu zase poslouchat, že to bylo jasný. Že jsme si zase něco vymyslela, jako vždycky a že to nevydržím. Že to byla jen otázka času.

Jenže ono to začalo být čím dál tím silnější. Pomohla jsem tomu ještě různýma dokumentama ať už o zacházením se zvířatama právě kvůli chovu pro maso, mlíko nebo vejce, tak i o vlivu živočišných výrobků na lidský zdraví.

IMG_3217.JPG

Při každým nadcházejícím kusu masa, který jsem měla na talíři a měla ho strčit do pusy se mi vybovavaly všechny ty záběry a důvody proč se mi to tak příčí. Až jsem si jednou řekla, že to nejde. Že už je to prostě něco, co nejsem schopná z hlavy/srdce vymazat a že maso už jíst nemůžu.

Začala jsem jíst hodně luštěnin, zkoušela i různý náhražky masa, který vypadají  jako maso, když do toho říznete, tak se chovají jako maso ale rozhodně to jako maso nechutná. Nejodpornější věc v historii lidstva kterou jsem snad ochutnala z tohohle rádobymaso světa byly veganský párky. Never again.

Jsem přesvědčená, že nejpřirozenější pro člověka je jenom rostlinná strava a cesta veganství a já doufám, že se mi jednou podaří se naladit a dostat se tak daleko, abych byla schopná tam dojít.

Kravský mlíko nepiju už dlouho, přijde mi to taky totální člověčí bizár.

,,Jo, já vím.Máme sice svoje vlastní mlíko, který nám příroda nadělila pro naše děti (mláďata), ale co kdybychom začali falešně oplodňovat cizí druh a brát jim jejich mlíko.Odeberem od nich pak jejich mláďata, ze kterých si uděláme pořádnou flákotu k večeři.‘‘

Řekl jednou kdesi nějakej úplnej kokot.

lamb-sm.jpg

 

Máme mandlový, kokosový, ovesný a já nevímjaký mlíka, který naprosto nahradí tuhle bílou tekutinu, kterou si chceme ráno zalít musli, tak proč tím otravovat a týrat zvířata ?

 

Taky, kdo přesně rozhodl, který zvíře je morálně v pořádku sníst a který už ne? Proč si chováme psy a kočky, milujeme je a kdokoliv, kdo by jim chtěl ublížit, je předem mrtvej a pak králíky, krávy, ovce, ryby, prasata prostě podřízneme jakoby se nechumelilo? Dáva tohle někomu logicky a morálně smysl aniž by to oargumentoval potravinovým řetězcem nebo ,že maso jedli lidi už v pravěku?

Už jsem se nechala lehce unýst.

Nechci vám tady vůbec nic nutit, jen vysvětlit to, co se děje mně v hlavě a proč jsem se rozhodla jít touhle cestou.

Jak to celý cítím.

Moji kamarádi i rodina vám potvrdí, že nejsem žádnej fanatik a tu volbu fakt nechávám úplně svobodnou. Nerada to i lidem říkám, že maso nejím. Nemám ráda pouštět se do vysvětlování a obhajování se.

IMG_3086.JPG

Za ten rok, jsem měla omylem maso v puse dvakrát.

Jednou, když mi babička tvrdila, že mi udělala vegetariánskou pomazánku na chlebíčky a já si to nešla pod ten velkej kus salátu navchu zkontrolovat a až na konci jsem si všimla malýho kousku růžovýho čehosi, což byla nakonec samozřejmě  šunka, když se mi babička přiznala, že tam byla, protože chce abych s tímhle nesmyslem přestala.

Druhý případ byl ten, když jsme si s kámoškou v Drážďanech koupily bagety v Subway – ona s masem a já vegetariánskou s nějakou zeleninovou plackou místo masa. Bagety byly s sebou, sedly jsme si na lavičku, já v domnění že držím v ruce tu svojí jsem si kousla a těsně před polknutím Hellča zakřičela – kámo, ty máš tu mojí ! :D Nehroutila jsme se a nebrečela zase tak daleko nejsem :D Ale v tu chvíli mi došlo, jak silný už to vlastně je, že já to nejsem schopná teď spolknout. Šla jsem ten jeden kousanec vyplivnout, vzala si tu svojí a byla jsem dobrá.

IMG_0691.JPG

 

Rozhodně je to těžší cesta o tom žádná. Přehodnotit a přeučit se tolik návyků ať už ve stravě nebo obecně v životě je vždycky čelenč. Když k tomu máte ale správný důvody a vede vás intuice, jde to jak po másle. Teda né másle. Jak po olivovým oleji.

Já jsem hlavně v šoku, jak výborný a naprosto nový chutě mi tenhle svět objevování přinesl. Ještě pořád jsem tak nějak lína si vařit doma, takže to je pro mě další step. Rozhodně je jednodušší přecházet na plant based stravu ve velkých městech, o tom žádná ! V Praze je na každým rohu možnost se najíst vegansky, když ale přijedu k mamce na malý město a ptám se v Penny Marketu po tofu - koukají na mě jako když jsem spadla z planety, co vypadá jako velká růžičková kapusta a ptají se co to je za sýr. Nebo když jedete na hory a chcete jíst v restauracích, skončíte většinou na okurkovým salátu s bramborama - to vám zase nebudu lhát.

Rozhodně si ale nemyslím, že je to dražší. A taky vím, že například sója taky není bůhvíjakej zázrak. Za mě prostě čím míň jsou potraviny a suroviny zpracovaný člověkem, tím líp pro tělo.

Myslím, že příroda nám dala všechno, co naše těla potřebujou proto aby byly zdraví a happy.

Ty bláho, tak tohle povídání je delší než jsem od sebe čekala. Radši budu už končit. Pokud vás cokoliv zajímá napiště mi to do komentářů a já vám na to odpovím třeba v dalším příspěvku.

Pokud se mnou nesouhlasíte a jíst maso vám dává smysl, respektuju to naprosto. Jen mi sem prosím nepiště žádný hejty nebo poznámky toho tipu, který jsem zmínila výš.

Pojďme si to tady nechat hezký, jo ?

Diskuze je rozhodně fajn a pojďme se do ní klíďo pustit.

Jen slušně. S úctou. Respektem.

Vím totiž, že tohle téma je pořád ještě tenkej led. I když už pomalu ale jistě praská :)

Pac a Pusu, K.

Jó a příště vám dám taky tipy kam zajít na vege a vegan jídlo nebo koho osledovat v online světě pro cruelty free inspo  :) 

IMG_6930.JPG